Officers

President Baroness Ros Scott of Needham Market, Suffolk
Chair Cllr Prue Bray, Wokingham and Winnersh Parish
Vice-chair Katie Hall, Bath and North East Somerset
Vice-chair Vacant
Secretary Simon Drage, Lambeth
Treasurer Cllr Sarah Boad, Warwickshire and Leamington Town

Members

English Representative Cllr Paul Clark, North Hertfordshire
Scottish Representative Cllr Ian Yuill, Aberdeen
Welsh Representative Mike O’Carroll, Swansea
Staff representative by rotation

Ordinary

Ade Adeyamo, Solihull
Cllr Victor Chamberlain, Southwark
Mayor Dave Hodgson, Bedford
Cllr Heather Kidd, Shropshire, Chirbury with Brompton Parish and Worthen with Shelve Parish
Cllr Tahir Maher, Wokingham and Earley Town
Cllr Chris White, Hertfordshire and St Albans
Edward Sainsbury, Basildon
Cllr Darryl Smalley, York, Clifton Without Parish and Rawcliffe Parish
Cllr Jeanette Sunderland, Bradford
Cllr Helen Tamblyn-Saville, Bassetlaw

 

Governance Sub-Committee

Remit: risk management, internal policies, audit

  • Katie Hall (Chair)
  • Cllr Paul Clark (Vice-Chair)
  • Ade Adeyemo
  • Cllr Sarah Boad
  • Cllr Prue Bray
  • Cllr Victor Chamberlain

Co-opted members:

  • Cllr Willie Wilson

Staff Representative: 

  • Laura Phillipson

Campaigns Sub-Committee

Remit: campaigns

  • Simon Drage (Chair)
  • Cllr Tahir Maher (Vice-Chair)
  • Mayor Dave Hodgson
  • Vacant
  • Cllr Heather Kidd
  • Cllr Jeanette Sunderland
  • Cllr Ian Yuill

Co-opted members:

  • Cllr Anood Al-Samerai (Southwark)
  • Paul Trollope (South Lakeland)
  • Cllr Kevin Laing (Edinburgh)

Staff Representative:

  • Ed Stephenson

Membership and Fundraising Sub-Committee

Remit: membership and fundraising

  • Cllr Sarah Boad (Chair)
  • Cllr Darryl Smalley (Vice-Chair)
  • Cllr Prue Bray
  • Mayor Dave Hodgson
  • Edward Sainsbury
  • Cllr Ian Yuill

Co-opted members:

  • Cllr Victoria Atherstone (Cheltenham)
  • John Kelly (Warwick)
  • Cllr Simon Werner (Windsor and Maidenhead)

Staff Representative:

  • Alex Warren

Policy Sub-Committee

Remit: policy

  • Vacant (Chair)
  • Cllr Chris White (Vice-Chair)
  • Katie Hall
  • Mike O’Carroll
  • Cllr Darryl Smalley
  • Cllr Helen Tamblyn

Co-opted members:

  • Cllr Susan Juned (Principal Councillor Rep on FPC)
  • Cllr Peter Thornton (Principal Councillor Rep on FPC)
  • Cllr Lucy Nethsingha (LGA Liberal Democrat Group non-voting Rep on FPC)

Staff Representative:

  • Richard Cole